Türk mühendisler dünyanın en iyileri, Türkiye’nin en iyi mühendisleri HAVELSAN’da

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, İstanbul’da düzenlenen Makine Zirvesi’nde önemli açıklamalar yaptı. “Yazılım ve Donanım Yönüyle Makine Sektörü” panelinde konuşan Atalay’ın “Türkiye’nin en iyi mühendislerine sahibiz, Türk mühendisler de dünyanın en iyileri. Mühendislerimiz ile gurur duyabilecek durumdayız” sözleri, salonda bulunan katılımcılardan büyük bir alkış aldı.

HAVELSAN olarak yeryüzünde yazılım adına yapılabilecek ne varsa, en iyisini yapabileceklerini belirten Atalay, “Hepimiz, volume ekonomisi yaratıp kaliteli ürünlerimizi dünyada marka haline getirmeliyiz ve yığınlar halinde satabilmeliyiz” diye konuştu.

MAKFED’in makine ihracatçıları için koyduğu kg başına 15 dolar hedefinin çok anlamlı olduğunu dile getiren Atalay, “Bu hedefe ulaşılması Türkiye’nin kg başına ihracat ortalamasının da 3-4 dolara çıkması anlamına gelir, bu durumda ihracatımız da 3-4 katına çıkar. Bu, Türkiye’nin 2023 için belirlediği 500 milyar dolar ihracat hedefine de katkı sağlar” ifadelerini kullandı.

MAKİNELERE AKIL KATARAK KATMA DEĞER YARATALIM

İhracat hedefi için ürünlerde katma değeri artırmak gerektiğine dikkat çeken HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, “Buradaki en kritik konu yazılım. Yazılım sektörü en kolay istihdam ve üretim yaratılabilecek sektör. Akıllı bir adam ve bin dolarlık bir bilgisayar. Akıllı adamlarımız var çok şükür, bilgisayar da alabilecek durumdayız. Tek eksiğimiz organizasyon” dedi.

Makine sanayimizin geldiği durumdan gurur duyduğunu belirten Atalay, “Makinelerin içine akıl katarak, makinelerimizi daha akıllı hale getirerek ve makineleri yöneten sistemleri de satarak katma değer yaratmak için, yazılım olmazsa olmaz” şeklinde konuştu.

YAZILIMIN ÖNEMİ KADAR RİSKLERİ DE VAR

Yazılımın öneminin yanı sıra risklerinin de olduğunu belirten Atalay, “Biz, HAVELSAN olarak Türkiye’nin ilk yerli ve milli siber güvenlik çözümlerini geliştiriyoruz. Önemli bir grubumuz var. Türkiye’nin kritik altyapılarında koşan kendi siber güvenlik ürünleriniz var artık” dedi.

Ürünlere katma değerin onlara akıl katarak olacağını, bunun da yazılımla olduğunu vurgulayan Atalay, “Bunu yapacak çok iyi mühendislerimiz var. Çok güzel başarı örnekleri de var. Bu örnekleri çoğaltarak istediğimiz başarıyı yakalamak çok mümkün” ifadelerine yer verdi.

KONJONKTÜR TÜRKİYE’YE YARDIM EDİYOR

Konjonktürün de Türkiye’ye yardım ettiğini dile getiren Atalay, “Makro göstergelere bakılınca Avrupa’nın durumunun çok da iyi olmadığı görülüyor. Bilişim ve yazılım alanında şu an çekim merkezi ABD. Bu vesileyle HAVELSAN’ın da Silikon Vadisi’nde bir ABD şirketi olan Quantum3D’yi satın aldığını belirteyim. Biz de Silikon Vadisi’nin içindeyiz. Oradaki teknolojilere biz de katkı sağlıyoruz. Silikon Vadisi’nden teknoloji ve tersine beyin göçü sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Her 1000 yılda bir, ekonomik merkezin Doğu ile Batı arasında gidip geldiğinin söylendiğini belirten Atalay, “Bizim şansımız, her gidiş gelişte bizim üzerimizden geçmesi. Şu sıralar yine Türkiye’ye uğradığını düşünüyoruz. Bu konjonktürü iyi kullanmak lazım. 3-4 saatlik bir mesafede 1,5 milyarlık bir nüfus ve 15 trilyon dolarlık bir ekonomi var. Bu coğrafi kolaylığımız, çevremizin problemlerinin de bir sebebi de olabilir. Ama çevremizde yaşanan bu sıkıntılar, bize fırsatlar da doğuruyor. Coğrafik ve demografik avantajlarımızı kullanarak 2023 hedeflerine ulaşmak mümkün. Yapmamız gereken çok iş var, eksiğimiz de çok. Öncelikle odaklanmalıyız. Biz her alanda iyi olmaya çalışıyoruz, bu mümkün değil” dedi.

YAPAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEY YOK

Türkiye’nin yarı iletken üretimini özellikle spesifik alanlarda gerçekleştirmesi gerektiğini dile getiren Atalay, “Mesela tedariki zor olan sensörlerde, yarı iletkeni kendimiz üretmeliyiz. Biz savunma alanında özel sensörleri tedarik etmekte zorlanıyoruz. Şöyle bir örnek vereyim. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Suriye’deki operasyonunda keskin nişancı simülatörü ihtiyacı oldu. Keskin nişancı eğitimleri çok zor eğitimler. Silahlı Kuvvetlerimiz bizden talepte bulundu ve acilen tedarik etmemiz istendi. Yurt dışından anlaşma yapmamıza rağmen bize vermediler. Biz de HAVELSAN olarak, Türk mühendislerin çabasıyla o simülatörü 6 ay içinde yaptık. Şu an dünyada bu simülatörü Türkiye ile birlikte dünyada birkaç ülke üretebiliyor. ASELSAN’ın optik sistemleri, HAVELSAN’ın yazılımıyla yaptık çok şükür. Yapamayacağımız hiçbir şey yok, yeter ki odaklanalım” ifadelerini kullandı.

Kayıt: 13.6.2019
Güncelleme:13.6.2019