Teknoloji Sohbetleri 5 etkinliği geniş katılımla gerçekleşti

HAVELSAN, BTK ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi iş birliğiyle düzenlenen "Siber Savaşlar ve Geleceği" konulu Teknoloji Sohbetlerinin beşincisi yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, bilgi ve iletişim teknolojilerinin artık bir sektör olarak anılmasının ötesinde, hayatın tüm alanlarında kullanılan bir olguya dönüştüğünü söyledi.

Siber güvenliğin artık dünya çapında 5'inci güvenlik alanı olarak kabul edildiğini anımsatan Atalay, bunun ulusal güvenlik için en önemli konulardan biri haline geldiğini dile getirdi.

Atalay, geçmişte milyonlarca dolarlık bir uçakla verilebilecek zararın artık neredeyse 100 dolarlık siber araçlarla da verilebilecek noktaya gelindiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Siber güvenlikte şöyle bir husus var: Mesela bir ürünü, bir silahı yurt dışından satın aldığınızda onun kontrolü sizde olabiliyor ama siber alanda aldığınız üründe bunun yüzde 100 kontrolünün sizde olup olmadığının garantisi yok. Siber güvenlik alanında mutlaka yerli ve milli çözümler üretmeliyiz."

Türkiye'de siber güvenlik uzmanı açığı olduğuna işaret eden Atalay, gençlerin bu alana yönelmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Atalay’ın ardından konuşan BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise siber uzay kapasitesinin verimli ve koordineli kullanılması için BTK bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin (USOM) önemli bir misyonu bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Elektronik haberleşme işletmecileri tarafından USOM'a raporlanan siber saldırı sayıları 2016'da 8 bin 625, 2017'de 99 bin 600 ve 2018'de 72 bin 975 olarak kayıtlara geçti. Bu yılın ilk yarısında saldırı sayısı 95 bin 202 oldu. Ülkemizi etkileyebilecek bu saldırılara karşı USOM ve siber olaylara müdahale ekibi (SOME) etkin çalışıyor. Kurum olarak Türkiye'nin yerli ve milli yazılım hassasiyetine özel önem veriyoruz. Tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Avcı, Azad, Kasırga gibi yazılımlar bunun ispatı."

Açılış konuşmalarının ardından HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol, "Siber Güvenlik, Savaş ve Caydırıcılık" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Etkinlikte, “Günümüzün ve Geleceğin Siber Savaşları”, “Yeni Nesil Kurumsal Siber Güvenlik ve Kritik Alt Yapıların Korunması”, “Siber Güvenliğimize Güç Katan Çözümlerimiz” konulu paneller gerçekleştirilirken, HAVELSAN, AR-GE ve Siber Güvenlik Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin de kapanış sunumunu yaptı.


Kayıt: 30.9.2019
Güncelleme:30.9.2019