Siber Güvenlikte Yerli Ürünleri HAVELSAN Geliştirecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı bilgi ve iletişim teknolojileri alanında işbirliği protokolü imzaladı. İmzalanan üst protokolün bir parçası olarak HAVELSAN, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü ile siber güvenlik konusunda bir alt protokol imzaladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı bilgi ve iletişim teknolojileri alanında işbirliği çalışmalarının arttırılması için harekete geçti. Ulaştırma Bakanlığı’nda düzenlenen tören ile iki bakanlık, işbirliği niyetlerini bir protokol ile taçlandırdı. Buna göre iki bakanlık, Siber Güvenlik, E-Devlet Hizmetleri, Bulut Bilişim, Elektronik Haberleşme Altyapısı ve Üstyapısı, Kamu Güvenliği ve Acil Yardım Haberleşmesi konularında birlikte hareket edecek.
Aynı zamanda iki bakanlığın imzaladığı protokolün bir parçası olarak, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü, HAVELSAN ile siber güvenlikte Ar-Ge ve yerli ürün geliştirilmesi ile ilgili bir alt protokol imzaladı. İmzalanan Protokole HAVELSAN adına Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay, Haberleşme Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Ensar Kılıç imza koydu.

Bakan Arslan: “Kurumlar çalışma alanlarını pekiştirecek”
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, konuşmasında “Özellikle günümüzde bilgi ve iletişim altyapılarının güvenliğinin sağlanmasının hem ulusal güvenliğimizin hem de rekabeti önemli boyutta etkilediğini biliyoruz” sözleri ile başladı. Bakan Arslan, protokollerle birlikte kurumların birlikte çalışma alanlarını pekiştirme imkânı bulacağını söyleyerek şöyle konuştu: “HAVELSAN ile Haberleşme Genel Müdürlüğümüzün yaptığı protokolle siber güvenlik konusunda ulusal boyutta ihtiyaç duyulacak güvenlik yazılımlarının daha da geliştirilmesi ve bu uygulamaların bakanlığımız Ar-Ge çalışmaları kapsamında desteklenmesi, HAVELSAN’da kurulan Siber Güvenlik Operasyon Merkezindeki hizmetlerden de faydalanmaya yönelik bir işbirliğini getiriyor.”

Bakan Işık: “HAVELSAN siber güvenlikte en önemli çalışmaları yapan kurumlarımızdan”
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da imzalanan protokol ile ilgili; “HAVELSAN siber güvenlik konusunda en önemli çalışmaları yapan kurumlarımızdan biri. HAVELSAN’da bu kapsamda Siber Savunma Teknolojileri Merkezi’ni kurduk. Milli Güvenlik Duvarı, Veri Sızıntısı Önleme ürünü, Siber Tatbikat Sistemi gibi milli ürünler geliştirilmeye devam ediyor. Aynı zamanda yerli işletim sistemimiz PARDUS ile ilgili HAVELSAN, yine çalışmalarına devam ediyor. Milli işletim alt yapımız PARDUS’un yaygınlaştırılması konusunda ben de Milli Savunma Bakanı olarak gerekli talimatları verdim” dedi.

Kayıt: 13.1.2017
Güncelleme:20.1.2017