SEÇİM BİLİŞİM SİSTEMİ ( SEÇSİS) İLE İLGİLİ AKİT TV HABER BÜLTENİNDE YER ALAN ASILSIZ İDDİALAR HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Akit TV ekranlarında yayınlanan bir haberde, 31 Mart 2019 seçimlerinde kullanılan Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) ile ilgili yanlış bilgiye dayandığını düşündüğümüz çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. Değerli kamuoyumuzun bu yanlış bilgilerden arındırılması ve doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki basın açıklamasının yapılması uygun görülmüştür.

10 Nisan 2019 tarihinde Akit TV Haber Bülteninde “SEÇSİS Sistemi ne kadar güvenilir?” ifadesiyle yayınlanan haberde, Seçim Bilişim Sisteminin (SEÇSİS) UYAP sistemine bağlı çalıştığı, UYAP veri tabanını kullandığı, SEÇSİS’in Amerikan yapımı bir sistem olduğu, Alman askeri sırlarının ABD’liler tarafından bu sistemden transfer edildiği ve sistemin siber müdahaleye açık olduğu gibi çeşitli iddiaların ortaya atıldığı görülmüştür.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; SEÇSİS yazılımı, HAVELSAN tarafından 2006 yılında geliştirme süreci tamamlanmış, tamamen yerli ve milli bir yazılımdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 2000’li yıllarda kullanılan yazılım ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır ve ABD yapımı bir yazılım olduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır. SEÇSİS’in 2019 yılı itibarıyla herhangi bir yabancı ülkeye satışı da yapılmamıştır. Haberde SEÇSİS sisteminden bahsedilirken ekranda verilen ABD’de gerçekleşen seçime ait görüntülere dikkat edildiğinde, ABD’deki seçimin elektronik oy sayma özellikli bir seçim olduğu net olarak görülmektedir. Oysa SEÇSİS sisteminde elektronik oy sayma sistemi bulunmamaktadır.

SEÇSİS’in dışarıdan siber müdahaleye açık olduğu yönündeki iddiaya gelince... SEÇSİS yazılımı, tamamen dışarıya kapalı (intranet) bir ağ üzerinde çalışmaktadır. İnternet üzerinden YSK birimlerine hiçbir SEÇSİS hizmeti verilmemektedir. 14 seçimdir çalışan SEÇSİS’te bu zamana kadar dışarıdan hiçbir siber müdahale olmamıştır, olamaz da. Ekranda gösterilen sonuc.ysk.gov.tr adresi YSK‘nın seçimlerden sonra hizmete açtığı ve vatandaşlarımızın kesinleşen seçim sonuçlarını gördükleri internet üzerinden çalışan web sayfasıdır. SEÇSİS yazılımı ile ağ altyapısı olarak hiçbir bağlantısı yoktur.

Haberde ayrıca, SEÇSİS’in UYAP sistemine bağlı çalıştığı, UYAP veri tabanını kullandığı iddialarına da yer verilmiştir.

SEÇSİS sisteminin UYAP sistemine bağlı çalıştığını iddia etmek yanlıştır. Çünkü UYAP sistemi, herhangi bir nedenle çalışmadığında bile SEÇSİS sistemi çalışabilmektedir. SEÇSİS sisteminin UYAP sistemi ile tek bağı, il ve ilçe seçim kurulları ile veri iletişimini sağlamak adına UYAP sistemi için Türkiye çapında kurulan UYAP İletişim Ağını kullanmasıdır.

SEÇSİS, hiçbir zaman UYAP veri tabanını kullanmamıştır. SEÇSİS veri tabanı, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kendi veri merkezinde konuşlandırılmış yedekli sunucular üzerinde çalışan ve tamamen UYAP’tan bağımsız bir veri tabanıdır.

Haberde yer verilen bir başka iddia ise “SEÇSİS, adını sistemin kurucusu SUN ELECTION CONTRO SYSTEM’in kısaltılmış harflerinden alıyor” şeklindedir. SEÇSİS, SUN ELECTION CONTRO SYSTEM’in kısaltması değil, SEÇİM BİLİŞİM SİSTEMİ‘nin kısaltmasıdır. Kısaltma içindeki harfler C ve I değil, Türkçe karakterler olan Ç ve İ harfleridir. Bu bile başlı başına bu iddianın asılsız olduğunu göstermektedir. Ayrıca haberde kısaltma olarak SECSIS değil SEÇSİS’in kullanılması da ilginçtir. SEÇSİS Projesinin nasıl ortaya çıktığı ve nasıl gerçekleştirildiği hakkında en doğru bilgi http://ysk.gov.tr/tr/secsis-genel-bilgi/1528 adresi üzerinden alınabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse; SEÇSİS yazılımı, 2005 yılında Yüksek Seçim Kurulu Bilgi İşlem personelinin danışmanlığında HAVELSAN tarafından gerçekleştirilen proje ile 2006 yılında tamamen milli ve yerli bir yazılım olarak geliştirilmiştir.

Sonuç olarak, 14. seçimini başarıyla geride bırakan SEÇSİS ile ilgili hem YSK’da hem de HAVELSAN’da seçim öncesinde ve gecesinde tüm güvenlik tedbirlerimiz alınmıştır. HAVELSAN Siber Güvenlik Savunma Teknolojileri Merkezimiz (SİSATEM) tarafından da SEÇSİS sürekli denetlenmiştir.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz ederiz.


Kayıt: 15.4.2019
Güncelleme:15.4.2019