Milli IFE Tamamlandı

HAVELSAN ve THY Teknik’in iş birliğiyle, Türk mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen kablosuz uçak içi eğlence sisteminin ilk kullanıcısı THY oldu. Türk Hava Yolları (THY), milli sistemi "Kablosuz Uçak İçi Eğlence Sistemi" uygulamasını yolcularının hizmetine sundu.

İlk etapta THY'nin koltuk arkası özel ekranları olmayan 44 dar gövde uçağında uygulanan sistemle yolcular kişisel elektronik cihazları üzerinden uçak içi eğlence sistemine bağlanabilecek. Hayata geçen sistemle birlikte THY filosunda uçak içi eğlence sistemine sahip (AVOD) uçakların oranı yüzde 95'e ulaşması hedefleniyor.

“THY’nin referansı elimizi güçlendiriyor”
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, yerli ve milli kabin içi eğlence sisteminin 44 THY uçağında kullanılmasına ilişkin; “Ülkemizin gururu, dünya devi THY’nin sistemimize referans olması bizi dünya pazarında da güçlü kılacaktır. İş ortağımız Türk Hava Yolları Teknik ile birlikte, ülkemizin sivil havacılık alanındaki ihracat portföyünün de genişlemesini öngörüyoruz” dedi.

"Yolcularımızın seyahatlerini daha keyifli hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz"
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, THY Teknik AŞ. ile HAVELSAN iş birliğiyle Türkiye'de ilk kez yerli ve milli olarak geliştirilen uygulamanın ilk kullanıcısı olmaktan gururlu olduklarını belirtti. Aycı, atılan adımların Türk sivil havacılığının gelişimi açısından büyük önem taşıdığına inandıklarını söyledi.

Yolcular, kişisel cihazlarından uçak içi Wi-Fi ağına bağlanarak bu sistem için özel hazırlanan medya içeriğini görüntüleyebilecek. Sistemin kişisel cihazlar (tablet, akıllı telefon ve notebook) aracılığıyla kullanılabilmesi için "Wi-fi Entertainment" isimli uygulamanın uçuş öncesinde akıllı telefonlara yüklenmiş olması gerekiyor.

Mobil cihazların yanı sıra yolcular diz üstü bilgisayarlarından da "Google Chrome" tarayıcısı kullanarak sistemi kullanabilecek. Kablosuz uçak içi eğlence sistemi aracılığıyla yolcular 250'den fazla film, 700'den fazla TV programı içeriği ve 2 bini aşkın müzik albümüne ve 19 binden fazla şarkı ve daha fazla içeriğe erişim sağlayabiliyor

Kayıt: 4.7.2018
Güncelleme:12.7.2018