HAVELSAN, SİVİL HAVACILIKTA “BEN DE VARIM” DEDİ

HAVELSAN, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı(EASA) tarafından verilen üretim organizasyonu onayı ( POA) sertifikasını aldı. Sivil havacılık alanında faaliyet göstermek için olmazsa olmaz bir sertifika olan POA sertifikası ile HAVELSAN, sivil havacılık alanında “ben de varım” dedi.

EASA'dan alınan  üretim organizasyonu onay sertifikası, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Nacar'ın da katıldığı toplantı ile kutlandı. HAVELSAN Simülatör hangarında düzenlenen törende sertifikasyon sürecine katkısı olan personele plaket verildi. 
 

HAVELSAN olarak üretim kabiliyetimizi Avrupa’da bu konuda yetki sahibi ve bağımsız bir otorite olan EASA’ya tescil ettirmiş olduk. Sivil havacılığın kendine has kuralları ve gereksinimleri çerçevesinde yürütülen bu sertifikasyon süreci sonunda, Kabin içi eğlence sistemleri (IFE) projeleri kapsamında üretilen Seat Electronic Box (SEB) (Ethernet anahtarı + ekran ve güç yönetimi yapan single board computer) donanım ve yazılımı sivil hava araçlarında kullanılabilecektir. Bu konuda THY Teknik ile yürüttüğümüz işbirliği çeşitli tasarım organizasyonları ile gerçekleştirilecek anlaşmalar ile geliştirilebilir, gelecekte üretim çeşitliliği ve miktarının artırılabilmesi mümkün olacaktır.

HAVELSAN ile THY Teknik ortaklığında kurulacak yeni şirketin, bu sertifikasyonu alana kadar geçecek 2-3 yıl süresince üretimler HAVELSAN tarafından yapılacaktır.

Hali hazırda elde etmiş olduğumuz üretim yetkisini; ürünleşme çalışmalarıyla farklı ürün ve ürün bileşenleri için de genişletme imkânımız bulunuyor. Bu sayede HAVELSAN, bu alanda oluşabilecek potansiyel pazara da girmiş oluyor.
 


Kayıt: 25.9.2018
Güncelleme:25.9.2018