Hava Kontrolörleri ATCSİM İle Eğitilecek

Milli ATC SİMÜLATÖRÜ “atcTRsim”in kabulü gerçekleştirildi.
 
Hava kontrolörleri milli Hava Trafiği Kontrol Simülatörü ile eğitim alacak. TÜBİTAK- HAVELSAN ve DHMİ işbirliği ile yerli ve milli olarak geliştirilen ATC Eğitim Simülatörü, DHMİ Esenboğa Simülatör Eğitim binasına kuruldu. Kabulleri gerçekleşen Simülatörlerin kurulumu ile DHMİ Hava Trafik Kontrolör eğitim altyapısı en az iki kat arttırılmış oldu.
 
İlk millî ATC Simülatörü unvanına sahip sistem, 360 derece Kule ve Yaklaşma / Yol Kontrol Radar Simülatörüne sahip. Simülatör aynı zamanda diğer sistemlerle entegre şekilde çalışabiliyor. HAVELSAN’ın teknolojik altyapı ve tecrübesi ile sisteme kazandırdığı 360 derece arkadan yansıtmalı sistemin milli yazılım ile gerçekleştirilmesi büyük önem taşıyor.
 
Aynı anda 8 kontrolör çalışma pozisyonu ile 16 hayali pilot pozisyonu kapasitesine sahip sistemin, Kule donanımları içerisinde dünyada sınırlı simülatörde kullanılan yarı sert özellikli bir maddeden üretilen perdenin kullanılması dikkat çekiyor.
 
Simülatör, yüklenen her hava limanının görselleştirilmesine de olanak tanıyor. Eğitim görüntü kalitesinin yüksek seviyede olması, eğitimin gerçekçiliğini de en üst seviyeye çıkarıyor.
 
Simülatör sistemi sadece temel ATC eğitimleri için değil; gerektiğinde ileri düzey ATC eğitimleri ve hava sahası yapılanma/modifikasyon çalışmalarında da kullanılabilen millî bir yazılım olma özelliğine sahip.

Kayıt: 27.2.2017
Güncelleme:13.3.2017