DİMDEG İçin Milli Güç Birliği

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ikinci büyük gemisi olacak DİMDEG'in savaş sistemi bileşenleri, ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığı tarafından sağlanacak

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Sefine Tersanesi arasında imzalanan sözleşme kapsamında inşa edilecek Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi'nin (DİMDEG) savaş sistemi bileşenleri, ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığı tarafından yapılacak.

SSB'den yapılan açıklamaya göre, Sefine Tersanesi'nde düzenlenen törende sözleşmeye, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol ve Sefine Tersanesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Demir Koloğlu imza attı.

DİMDEG, öncelikle açık denizde harekat icra eden gemilerin/görev grubu unsurlarının desteklenmesi maksadıyla görev alacak.

Sahil desteği olmaksızın en az 4 geminin ikmal maddeleri (yiyecek, su, tıbbi malzeme, yakıt, cephane ve benzeri) bütünlemesini denizde ikmal yöntemiyle gerçekleştirebilecek olan DİMDEG, gemilerle üzerlerinde konuşlu bulunan insanlı ve insansız su üstü ve su altı araçlarının, helikopterlerin ve insansız hava araçlarının belirli bir seviyedeki bakım-onarımlarının yapılmasına da destek sağlayacak.

DİMDEG, "komuta-kontrol gemisi" olarak görev yapmasının yanı sıra "savaş dışı harekat" kapsamında insani yardım, deniz haydutluğuyla mücadele, doğal afet yardım, arama kurtarma, muharip olmayanların tahliyesi faaliyetlerine destek sağlayacak.

DİMDEG sözleşmesini HAVELSAN adına imzalayan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol, HAVELSAN’ın özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın gemilerindeki savaş yönetim sistemlerinde sağladığı katkıların herkesin malumu olduğunu belirterek, “HAVELSAN’ın bu sistemleri sadece ülkemizde kullanılmıyor, dünyaya da ihraç ediliyor. ASELSAN ve Sefine Tersanesi ile HAVELSAN’ın bu güç birliği ile Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemimizin şanlı sancağımızla hem ülkemiz denizlerinde hem de dünya denizlerinde dolaşacağı günü sabırsızlıkla beklediğimizi belirtmek istiyorum. O günü de inşallah planlanan zamanda göreceğiz” diye konuştu.

Şenol, konuşmasını HAVELSAN proje ekibinin, ASELSAN ve Sefine Tersanesiyle birlikte iş birliği ve dayanışma ruhu içerisinde olacağını belirterek, “Bu iş birliği çerçevesinde tüm gücümüzü göstererek ve azami gayretle seferber olarak üzerimize düşen görevi bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapacağımızdan emin olabilirsiniz. HAVELSAN olarak; bu sözleşmenin hem şirketlerimiz, hem Deniz Kuvvetlerimiz ve Silahlı Kuvvetlerimiz hem de ülkemiz ve ulusumuz adına hayırlı, uğurlu olmasını dileriz.” sözleriyle tamamladı.

- Gemideki milli çözümler

LHD gemisinden sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ikinci büyük gemisi olacak DİMDEG, SSB ile yapılan sözleşme uyarınca Sefine Tersanesi tarafından teslim edilecek.

Proje kapsamında ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığınca sağlanacak savaş sistemi bileşenleri şöyle:

- Savaş Sistemi Entegrasyonu-ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığı

- Seyir Yardımcıları-ASELSAN

- EMI/EMC Analiz ve Test Çalışmaları-ASELSAN

- Entegre Muhabere Sistemi-ASELSAN

- Uydu Muhabere Sistemi-ASELSAN

- IFF Sistemi-ASELSAN

- Helikopter Kontrol Radarı-ASELSAN

- KIRLANGIÇ Gece/Gündüz Kamera Sistemi-ASELSAN

- Stabilize Top (STOP) Sistemi-ASELSAN

- Savaş Yönetim Sistemi (SYS)-HAVELSAN

- Gemi Veri Dağıtım Sistemi (GVDS)-HAVELSAN

- Gemi Bilgi Sistemi (GEBİS)-HAVELSAN

- Mesaj İşletim Sistemi (MİS)-HAVELSAN­­


Kayıt: 29.1.2019
Güncelleme:29.1.2019