BAYRAKTAR SYS’YE TAM NOT

Amfibi Tank Çıkarma Gemisi (LST) projesinin 1. gemisi olan BAYRAKTAR’ın tüm testleri tamamlandı. HAVELSAN’ın komuta kontrol ve savaş yönetim sistemini gerçekleştirdiği projede, 13 Nisan 2017 günü İlk Milli Amfibi Tank Çıkarma Gemimiz BAYRAKTAR’ın geçici kabulü yapılarak garanti süreci başlamış oldu.
 
Proje kapsamında modern sensör ve silahlarla donatılmış, komuta kontrol yetenekleri yüksek savaş yönetim sisteminin (SYS) tasarımı, entegrasyonu ve testleri HAVELSAN tarafından sorunsuz olarak gerçekleştirildi. Geminin Deniz Kabul Testlerinde (SAT) testlerinde geminin tüm savaş fonksiyonları başarıyla test edilerek, hava, kara ve suüstü hedeflerine SYS üzerinden yapılan atışlarda da tam isabet sağlandı. BAYRAKTAR, SSM/DzKK’ya teslim edildi.
 
HAVELSAN’ın GENESİS Savaş Yönetim Sistemi, LST ihtiyaçları kapsamında geliştirildi ve SYS’e ilave olarak entegre çoklu veri link kabiliyeti ve amfibi harekat kabiliyeti gibi yeni yetenekler de kazandırıldı. BAYRAKTAR’ın veri kaynaklarının ve kullanıcılarının yönetimini sağlayan HAVELSAN ürünü; Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi entegre edildi. Tesis edilen Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi ile geminin TSK-NET, NATO-WAN ve INTERNET ağlarına bağlantısı sağlandı. Ayrıca, Geminin emniyetine katkıda bulunmak üzere askeri çalışma ortamı için uyumlandırılmış Kapalı Devre Televizyon Sistemi (CCTV) tesis edildi.

Kayıt: 14.4.2017
Güncelleme:26.12.2017