ATC SİM İLK KEZ BİR VAKIF ÜNİVERSİTESİNDE

Nişantaşı Üniversitesi ve HAVELSAN arasında imzalanan Hava Trafik Kontrol Simülatörü imza törenine Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, HAVELSAN'ın Ar-Ge ve Teknoloji Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, HAVELSAN Genel Sekreteri Mustafa Egeli, HAVELSAN'ın Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Program Direktörü İsmail Erdoğan ve HAVELSAN Simülasyon, Eğitim ve Test Sistemleri Proje Yöneticisi Mustafa Kılınç katıldı.

 

"Biz her zaman üniversite, sanayi iş birliğine inanıyoruz."

 

HAVELSAN'ın Ar-Ge ve Teknoloji Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin de HAVELSAN olarak böyle büyük bir başarıda yer almanın kendileri için gurur verici bir konu olduğunu söyledi.

Özbilgin, şunları kaydetti:

"Biz her zaman üniversite, sanayi iş birliğine inanan bir şirketiz. Üniversitelerimizin her zaman yanında olmaya çalışıyoruz. Özellikle havacılık alanında simülatör, simülasyon ve modelleme çok önemli bir konu. HAVELSAN'ın da en önem verdiği faaliyet alanlarından birisi. Nişantaşı Üniversitesi bir ilke imza attı. Hava trafik kontrolüne yönelik bu derece gelişmiş bir simülatörü ilk kez bir üniversite edinmiş oluyor. İnşallah buralarda yetişecek olan öğrencilerimiz ve gençlerimiz geleceğin havacılık sektöründe çok önemli yerlerde olurlar."

HAVELSAN'ın simülatör alanındaki teknolojik altyapı ve tecrübesi ile katkı sağladığı proje, Türkiye'de ilk kez arkadan yansıtmalı 360 derece Meydan Kontrol Simülatörü olup, Yaklaşma / Yol Kontrol Radar Simülatörü ve 360 derece görselliğe sahip.

Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörü (AtcTRsim), genişleyebilir bir yapıda tasarlanmış olup, hava trafik kontrol öğrencilerine ileri düzey eğitimlerinin verilmesi, öğrencilerin profesyonel becerilerinin geliştirilmesi, kontrolörlerin acil durumlara karşı hazır hale getirilmesi, hava sahası yapılanma/modifikasyon çalışmalarında hava sahasında sonradan meydana gelebilecek yapısal değişikliklerinin oluşması ve yeni operasyon tekniklerin ortaya çıkması durumlarında eğitimlerin en son ve güncel olarak verilmesi için yerli imkânlarla tasarlanmış bir proje.

 

Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, "Bizim için çok önemli bir projeydi çok uzun zamandan beri bu işin peşindeydik." dedi.

 

İmza töreninde konuşan Hatipoğlu, "Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve TÜBİTAK ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliğinin öğrencilerimiz açısından çok faydalı olacağına inanıyorum. Zaman içerisinde uygulamada göreceğiz. Bizim için çok önemli bir projeydi; çok uzun zamandan beri bu işin peşindeydik. Öğrencilerimiz de bizle birlikte bu projenin içerisinde yer aldılar." ifadelerini kullandı.

Öğrencilerini bu sektör içinde başarılı hale getirebilmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Hatipoğlu," Bu yıl Eğitim 4.0 demiştik. Bunlar uygulamaya yönelik olarak eğitimin gerçekleştirilmesini gerektiren konular. Bu sektör ve bu alanda öğrencilerimizin çok başarılı olacağına inanıyorum. Yapmış olduğumuz sözleşmenin her iki taraf açısından çok büyük faydalar sağlamasını, hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

 

 


Kayıt: 25.9.2018
Güncelleme:25.9.2018