1.Tedarikçi İşbirliği Geliştirme Zirvesi İzmir’de yapıldı

Dokuz Eylül Üniversitesinde (DEÜ) düzenlenen HAVELSAN 1. Tedarikçi İşbirliği Geliştirme Zirvesi'nde, açılış konuşmasını yapan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, sadece Türkiye'nin değil, dost ve kardeş ülkelerin ihtiyacını da karşılayan bir konuma geldiklerini söyledi.

Artık bölgesel bir alanda faaliyet gösterdiklerini anımsatan Atalay, "Küresel bir şirket olma yolunda hızla ilerliyoruz. HAVELSAN ürünleri 13 ülkede faaliyet gösteriyor ki bu ürünler uluslararası rekabetle üretilen işler anlamına geliyor. Şirketimiz, cirosu ve çalışan sayısı bakımından çok daha büyük firmalarla rekabet ediyor. Artık fiyat, kalite, performans ve teknoloji olarak da rekabet edebiliyoruz. Bundan da gurur duyuyoruz." diye konuştu.

HAVELSAN'ın uluslararası pazarda tercih edilen ürünlerinin olduğunu dile getiren Atalay, şirketin çok geniş bir iş ekosistemi ağı olduğuna dikkati çekti.

Savunma sanayisinin dünyada çok özel bir alan olduğunu aktaran Atalay, şunları kaydetti: "Belli yüksek teknolojilerin üretildiği ve geliştirildiği bir alan. Hemen hemen dışa bağımlılığı sıfır olan bir şirket olarak, dış izinlere tabi olmadan ürün ve çözümlerimizi geliştiriyoruz. Kendi faaliyet alanımızda ihracat yaparken ve ürünlerimizi ülkemize sunarken başkasında izin almaksızın bütün ürün ve çözümlerimizi müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Gerçek bağımsızlığın başladığı nokta burası. Almanlar, bundan 20 yıl önce Türk Silahlı Kuvvetleri Güneydoğu'da terör örgütü PKK'ya operasyon düzenlediğinde kamyonlarını bile kullanmamıza izin vermiyordu. Bugün sınır ötesi operasyon yapıyoruz ve kimseden izin almak gereksinimi hissetmiyoruz. Bu geldiğimiz nokta Türk savunma sanayisinin gücünü gösteriyor."

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol da şirketin uluslararası alanda çok önemli rekabet üstünlüğü yakaladığını söyledi.

Barış zamanında uygun fiyatlarla temin edilen birçok askeri malzemenin savaş sırasında ise temin edilemeyeceğine işaret eden Şenol, "Bu düşünceyle savunma sanayimizin mevcut altyapısını güçlü tutmak, bilgi deneyimlerimizi sürekli güçlendirmek ve artırmak zorunda olduğunun bilincindeyiz." ifadelerini kullandı.

HAVELSAN’ın güvenlik, savunma ve bilişim alanlarında ürettiği çözümlerle dünyada saygın bir yere sahip olduğunu belirten Şenol, bilgi deneyimlerini sürekli çalışarak geliştirmek ve artırmak zorunda olduklarını kaydederek, “İş ekosistemimiz ile sürdürülebilir ve yenilikçi ürün çözümlerinin yer aldığı iş ortaklığını hedefliyoruz” diye konuştu.

HAVELSAN’ın alanında uzmanlaşmış tedarikçilerle bir araya geldiğini kaydeden Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Mustafa Şenol, “Biz alt yüklenici değil, iş ortağı olarak tanımladığımız paydaşlarımızla birlikte başarılı sonuçlara imza atıyoruz” ifadelerini kullandı.

HAVELSAN Üst Yönetimi adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol, Yönetim Kurulu Üyeleri Gökhan Gökay ve Ahmet Akyol ile Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay'ın katılım sağladığı 1. Tedarikçi İşbirliği Geliştirme Zirvesi'nin ilk gününde HAVELSAN, BMC, VESTEL gibi şirketlerle birlikte bölge teknopark, teknokent, bilimpark yöneticilerinin katıldıkları panel ve sunumlar gerçekleştirildi. Son gün ise İzmir ve bölgesinde faaliyet gösteren 120 KOBİ, HAVELSAN'ın onaylı tedarikçi havuzunda yer alabilmek için sunumlarını gerçekleştirdi.

HAVELSAN adına Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Gökay, zirvenin gerçekleştirildiği Dokuz Eylül Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar’a plaket takdim etti.


Kayıt: 7.2.2019
Güncelleme:7.2.2019